Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

01-06-2017

Zapraszamy do zakupu zasilaczy do taśm LED w naszym sklepie: http://ka3market.pl/category/oswietlenie-led-zasilacze-do-tasm


To, czy zakupiona przez ciebie taśma LED będzie świeciła tak, jak sobie wymarzyłeś zależy od kilku rzeczy. Oprócz jakości samej taśmy oraz odpowiedniego doboru liczby diod ważny jest zasilacz. Bez stosownego zasilacza nie uda ci się uzyskać piorunującego efektu. O czym powinieneś pamiętać, gdy wybierzesz się na zakupy?

Najważniejsze zasady doboru zasilacza

Przed zakupem konkretnego modelu zasilacza musisz przemyśleć kilka kwestii. Profesjonaliści uznają, że najważniejsze są 3 zasady:

  1. Zasilacz musi być stałoprądowy oraz stabilizowany (ma to znaczenie, ponieważ taśmy LED są bardzo czułe na częste skoki napięcia).
  2. Zasilacz musi być dedykowany do oświetlenia LED.
  3. Zasilacz powinien być dostosowany do długości taśmy LED (jeśli jego moc będzie zbyt słaba, diody ustawione przy końcu taśmy nie będą świecić tak samo, jak te umiejscowione bliżej).

Dlaczego zasilacz jest potrzebny?

Zasilacz jest potrzebny z kilku względów. Należy go zamontować między taśmą a napięciem 230 V prądu zmiennego. Dzięki temu uda się napięcie obniżyć i sprostować. Taśma LED potrzebuje ok. 12 V prądu stałego.

Można co prawda kupić taśmy 230 V. Takie produkty nie wymagają dodatkowego zasilacza. Ciągle popularniejsze są jednak taśmy 12 V.

Obliczanie mocy zasilacza

Jak obliczyć moc, jaką powinien mieć zasilacz do konkretnej taśmy? Na szczęście takie obliczenia nie są trudne. Musisz znać długość kupionej taśmy oraz jej moc znamionową. Po pomnożeniu liczb należy dodać 10% zapasu – uzyskana liczba jest pożądaną mocą zasilacza.

Jeśli masz taśmę mierzącą 7,5 metra o mocny znamionowej 4,8 W na metr rachunek będzie wynosił: (7,5 m x 4,8 W/m) * 110% = 39,6 W.

Jeżeli po obliczeniach okaże się, że w sklepie są tylko mocniejsze i słabsze zasilacze, wybierz te mocniejsze.

Pamiętaj, by nie mostkować zasilaczy!

Zasilaczy nie można łączyć ze sobą. Jeśli np. posiadasz 15 metrów taśmy SMD 3528 300 LED i dwa zasilacze po 40 W, możesz do każdego z zasilaczy podłączyć 7,5 metra taśmy. Każdy z nich musi być jednak podłączony niezależnie do gniazdka.

Zapraszamy do zakupu zasilaczy do taśm LED w naszym sklepie: http://ka3market.pl/category/oswietlenie-led-zasilacze-do-tasm