Lampy solarne ogrodowe LED – czym się kierować w trakcie wybierania?

08-02-2018


Oświetlenie jest ważne wszędzie – nie tylko we wnętrzu domostwa, ale również na zewnątrz. Zdarza się przecież, że komuś przychodzi wracać do domu po zmroku, albo że pragnie spędzić w ogrodzie miłe chwile w nocy, przy grillu.

Z tego względu istotne jest odpowiednie oświetlenie ogrodu i tarasu, które nie tylko będzie pełniło funkcję praktyczną, ale również i dekoracyjną – wiadomo chyba przecież powszechnie, że dzięki odpowiedniemu oświetleniu można wywołać pożądany nastrój! Szukając odpowiedniego oświetlenia na zewnątrz domu, warto zainteresować się oświetleniem LED. Jakie najlepiej wybrać i dlaczego?

Oświetlenie LED do ogrodu – charakterystyka

Decydując się na oświetlenie ogrodu, trzeba przede wszystkim przemyśleć, które elementy zasługują na największą uwagę. Patrzmy przy tym nie tylko na wygodę spędzania czasu po zmroku z przyjaciółmi, lecz również na inne funkcje – na przykład ścieżka powinna być oświetlona, by można było trafić do furtki, albo oświetlony musi być podjazd. Sama furtka zresztą również zasługuje na uwagę, żeby osoby przychodzące z zewnątrz wiedziały gdzie ją znaleźć. W zależności od tego, co chcemy podświetlić, powinniśmy używać innych rodzajów światła. Na przykład najlepsze dla podjazdu będzie oświetlenie najazdowe, montowane naziemnie, a ścieżkę mogą oświetlić lampki na słupkach. Jeśli chcemy zwrócić uwagę gości na jakiś akcent – na przykład oczko wodne czy skalniak – można użyć reflektora. 

Oświetlenie LED – na co zwracać uwagę?

Wybierając lampy do swojego ogrodu, trzeba zwracać szczególną uwagę przede wszystkim na:

  • parametr IP, który w tym przypadku powinien być równy przynajmniej IP65 (oznacza on stopień ochrony przed wnikaniem do oprawy wody i ciał stałych).
  • oprawę lampy, która powinna być pyłoszczelna, odporna na wodę i przeznaczona do działania we właściwych temperaturach (najlepiej mieszczących się od -40°C do przynajmniej +45-50°C).
  • czujnik ruchu i czujnik zmierzchowy, który powinien być wbudowany w oprawę, by światło mogło włączać się, gdy tylko ktoś pojawi się na zewnątrz czy poruszy
  • czas pracy, inaczej zwany żywotnością, który powinien być możliwie jak najdłuższy
  • kąt świecenia, od którego zależy późniejszy efekt oświetlania i podświetlania pewnych rzeczy
  • materiały, z jakich wykonana jest oprawa LED (czy jest to szkło, aluminium, PCV itp.).

Lampy solarne LED do ogrodu

W ogrodzie można również zamontować lampy solarne LED – rozwiązanie takie będzie nie tylko wygodne, ale również i ekologiczne. Dlaczego? Ponieważ są to lampy, które nie potrzebują dodatkowego zasilania – mogą czerpać energię ze światła słonecznego! Wyposażone są w fotoogniwa, które zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną.

Ta z kolei jest magazynowana w akumulatorze, a po zmroku sprawia, że lampa świeci – tym samym pozwalając cieszyć się światłem bez konieczności przekopywania ogródka. Trzeba jedynie zadbać o właściwe miejsce montażu – żeby światła słonecznego docierało na powierzchnię lampy możliwie jak najwięcej. Dlatego nie stawiajmy ich raczej w cieniu!

 

Zapraszamy do naszego sklepu po ogrodowe oświetlenie LED: http://ka3market.pl/category/oswietlenie-led-lampy-ogrodowe-led