O czym pamiętać wybierając power bank?

28-07-2017

Obecnie, niemalże każdy z nas wykorzystuje na co dzień jakiegoś rodzaju urządzenie mobilne. Może być to smartfon, tablet czy aparat, albo nawet wszystkie te rzeczy na raz. Wszyscy obawiamy się jednak momentu, w którym takie urządzenie się wyczerpie, a w pobliżu nie będzie typowego źródła zasilania. To właśnie dlatego powstały urządzenia o nazwie power bank, które cieszą się niezwykle dużą popularnością.

W sprzedaży znajduje się wiele różnych rodzajów power banków, dlatego przed dokonaniem zakupu, warto dowiedzieć się czegoś na ich temat. Oto podpowiedzi, które mogą być pomocne w dokonaniu ostatecznego wyboru.

W przypadku każdego power banka, najistotniejsze jest to jaką ma on pojemność i w dużej mierze właśnie od tego zależeć powinien nasz wybór. Jeśli chcemy aby faktycznie był dla nas użyteczny, musi pozwalać na co najmniej dwukrotne naładowanie baterii smartfona, lub też jednokrotne ładowanie tabletu.

W związku z tym, najczęściej za minimalną pojemność takiego urządzenia uznaje się 5000 – 6000 mAh. Oczywiście, musimy przy tym jednak pamiętać, że power bank może samoczynnie tracić część energii i zwykle jest to około 20%. Korzystając z oferty sklepu Komputronik, można wybierać power banki, które posiadają pojemność od 2000 mAh do 20 000 mAh. W tym przypadku chodzi konkretnie o model Sunen Power Need 20000 mAh.

Dzięki dużemu wyborowi produktów pod tym względem, tak naprawdę każda osoba może znaleźć taki model, które najlepiej sprawdzi się w jej przypadku. Wystarczy tylko w specyfikacji produktu odszukać pole „pojemność typowa”.

Co naładujemy dzięki Power Bank ?

Podstawowym wyposażeniem każdego power banka jest złącze microUSB oraz USB. Przy pomocy tego pierwszego możliwe jest naładowanie samego urządzenia, natomiast poprze złącze drugie możemy przekazywać energię z power banka do innych urządzeń. Zwykle są to oczywiście przede wszystkim smartfony oraz tablety, jednak przy pomocy power banka naładować można jeszcze chociażby aparaty cyfrowe, konsole do gier, odtwarzacze muzyczne czy kamery i nawigacje.

Do większości modeli dołączony jest też zazwyczaj przewód microUSB-USB, który umożliwia ładowanie urządzeń. Jeśli jednak chodzi o urządzenia firmy Apple, czyli chociażby iPody, konieczne jest zastosowanie przejściówki ze złączem Lightning.

PowerBank z dwoma portami USB

W sprzedaży dostępne są power banki wyposażone w dwa porty USB. Dzięki nim możliwe jest ładowanie dwóch różnych urządzeń w jednym czasie. Ich typowe oznaczenia (1A oraz 2.1A) są dość istotne. Dlaczego?

Korzystając z portu oznaczonego jako 2.1A możemy liczyć na szybkość ładowania podobną do tej, jaką uzyskujemy podczas tradycyjnego ładowania przy pomocy ładowarki oraz gniazdka. Jeśli zatem posiadamy tablet albo smartfona z pojemną baterią, zakup power banka z takim właśnie portem, może okazać się najlepszym wyborem. Dlatego też, należy sprawdzić specyfikację takiego urządzenia w polu „porty”.

Obudowa oraz oznaczenia

W związku z tym, że power bank to urządzenie, które ma nam służyć głównie poza domem, powinien mieć niewielkie rozmiary i dość wytrzymałą obudowę. Tworzywa sztuczne, są zatem obecnie coraz częściej zastępowane chociażby aluminium, które charakteryzuje się większą trwałością i ładnym wyglądem. Oczywiście jest to jedynie przykład, gdyż na rynku znaleźć można przeróżne modele power banków, których obudowy są pokryte materiałami skóropodobnymi czy nawet gumą.

Różne rodzaje wskaźników naładowania

Jeżeli wiemy jaka jest pojemność power banku i czas jego użytkowania to z pewnością możliwe jest aby przewidzieć jak dużo energii jeszcze w nim jest. Nie musimy się jednak nad tym głowić, gdyż urządzenia te zostały na szczęście zaopatrzone we wskaźniki naładowania. Nie ma wątpliwości, że lepiej jest zainwestować w power banki, w których są one zainstalowane, ale musimy też pamiętać, że istnieją ich dwa rodzaje. Niektóre power banki posiadają wskaźniki w postaci diod LED, a inne mają małych rozmiarów wyświetlacze LCD. Pytanie zatem, który z nich lepiej wybrać? Pod względem atrakcyjności pozostaje to kwestią indywidualnych upodobań użytkownika, ale jeśli zależy nam na dokładności wskazań, wyświetlacz LCD jest lepszym wyborem.

Power bank do zadań specjalnych

Coraz więcej osób poszukuje urządzeń, które są w stanie przetrwać i działać nawet w bardzo trudnych warunkach. Wzmacniane power banki są zwykle odporne na kurz czy wstrząsy i upadki, a do tego są wodoodporne. Takie urządzenia wciąż jednak mogą tracić energię, dlatego dobrze jest znaleźć power bank, który będzie szczególnie odporny. Takim modelem power banku jest z pewnością Sunen PowerNeed 8000 mAh, który posiada naprawdę twardą i świetnie wykonaną obudowę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Można by uznać, że power bank ze względu na swoje małe rozmiary jest zupełnie niegroźnym urządzeniem. Należy jednak pamiętać, że oddziałuje on na baterie różnych urządzeń, dlatego musimy mieć pewność, iż nie spowoduje on w nich żadnych uszkodzeń.

Przede wszystkim, należy zatem wybierać urządzenia stworzone przez dobrze znanych i renomowanych producentów, którzy znani są z produkcji dobrych jakościowo sprzętów. Znajdziemy je w każdym większym sklepie, takim jak chociażby Komputronik. Warto także sprawdzić, czy power bank, który chcemy kupić posiada zabezpieczenia przed przeładowaniem, rozładowaniem oraz zwarciem.

Czy można zagwarantować sobie długą żywotność power banku?

Oczywiście, wydając pieniądze na konkretne urządzenie, liczymy na to, iż będzie nam ono służyło przez długi czas. Warto zatem trzymać się kilku dość istotnych zasad, dzięki którym żywotność naszego power banku będzie wystarczająco długa.

Przede wszystkim, musimy chronić urządzenie przed wszelkiego typu uszkodzeniami fizycznymi. Ważna jest jednak również bateria, która znajduje się w środku. Powinniśmy ją ładować w pełnych cyklach, ale jeśli nie używamy naszego power banka przez dłuższy czas, warto choćby raz na miesiąc rozładować go i naładować ponownie. Nie należy też zostawiać urządzenia całkowicie rozładowanego przez dłuższy okres czasu. Jeśli nie planujemy go używać, zadbajmy o to by był naładowany na około 30 do 70%.

 


-----