Projektor – alternatywa dla telewizora?

01-09-2017

projektor multimedialny

 

Co jakiś czas na rynku elektroniki pojawiają się nowe rzeczy – albo stare wynalazki są w jakiś sposób udoskonalane, unowocześniane. W tej nowej wersji pojawiają się w naszych domach i mogą przeprowadzić wręcz małą rewolucję – na przykład niektórzy zamiast telewizora w domu chcą mieć po prostu projektor w salonie. Inni zastanawiają się zaś, czy takie rozwiązanie rzeczywiście może być dobre. Na co trzeba się przygotować? Jaki sprzęt wybrać, by mógł faktycznie zastąpić zwykły odbiornik? Komu może spodobać się taka zamiana, a kto na pewno będzie niezadowolony?

Czym jest projektor multimedialny?

Nie można rozpocząć porównywania bez uprzedniego wyjaśnienia czym tak naprawdę jest projektor – a więc co trafiłoby do naszego salonu zamiast telewizora. Projektor jest inaczej nazywany rzutnikiem projekcyjnym. Jest to takie urządzenie optyczne, które służy do wyświetlania obrazu ruchomego, albo obrazu nieruchomego. Rzutniki znane są już od dawna, jednak od momentu wynalezienia zostały znacząco unowocześnione – obecnie więc bez żadnego zażenowania można je ustawić w pokoju i korzystać z podobnego wyświetlacza. Teraz najczęściej nośnikiem obrazu jest równoległa wiązka światła.

Warto dodać, że istnieją różne typy projektorów, a zatem jest w czym wybierać. Chodzi tu nie tylko o poszczególne modele od różnych producentów, ale także na przykład różne podłoże użytkowe. Wśród rozmaitych rodzajów projektorów można wyróżnić również projektor telewizyjny.

Kto powinien kupić projektor?

Niektórzy będą niewątpliwie zadowoleni z posiadania w domu projektora – inni po zakupie będą tęsknić jednak do zwykłego telewizora. Od czego to zależy? Głównie od sposobu użytkowania oraz indywidualnych upodobań. Ci, którzy uwielbiają kino, kochają filmy i chcą je oglądać w możliwie najlepszej jakości i wielkości, będą zachwyceni możliwościami, jakie daje projektor. Przede wszystkim pozwala on uzyskać duży obraz, bo nawet średniej jakości projektor Full HD potrafi wyświetlić obraz 2 razy większy niż 50-calowy telewizor. W takich warunkach oglądanie filmów jest przyjemne – czujemy się jak w kinie. Możemy też właściwie docenić dany film i na przykład efekty specjalne, jakie zastosowano – po prostu na większym ekranie robią one mocniejsze wrażenie.

Jednakże ci, którzy oglądają telewizję często i tak naprawdę po powrocie z pracy do domu cały czas dzierżą pilota, zmieniając tylko kanały z jednego filmu na drugi, mogą być niezadowoleni z projektora. Nie da się ukryć, że projektory są dużo mniej wydajne od telewizorów, zatem nie mogą być użytkowane przez wiele godzin dziennie codziennie, bo w końcu pojawią się problemy z żywotnością lampy. Jeśli bardzo nam na owej żywotności zależy, możemy zawsze zdecydować się na wyraźnie bardziej trwałe projektory LED, jednak niestety zapewniają one mniejszą przekątną obrazu oraz obraz gorszej jakości.

Projektor czy telewizor?

Podsumowując już zdobyte informacje, projektor jest odpowiednim rozwiązaniem dla osoby, która ogląda programy telewizyjnie okazjonalnie, albo też posiada już w domu zwykły telewizor do oglądania na przykład wiadomości, a projektor pozostawia na oglądanie przy jego pomocy filmów. W ten sposób tworzy się w salonie swoje własne kino domowe.
Projektory górują nad telewizorami dzięki możliwości regulacji wielkości obrazu – co w zwykłych odbiornikach nie jest przecież możliwe. W dodatku dla osiągnięcia dobrej jakości obrazu nie trzeba kupować sprzętu z najwyższej półki cenowej – te ze średniej czy niższej wyświetlą dobry jakościowo obraz nawet z odległości 1-2 metrów od ściany. W ten sposób można wyświetlić na niej obraz w jakości Full HD i o przekątnej 50 cali. Warto wiedzieć, że im większa odległość, tym większe możliwości – im dalej, tym obraz może być większy. Jeśli chcemy, można nawet zdecydować się na obraz 300-calowy!

Projektor ma też tę zaletę, że jest bardzo niewielki. W porównaniu z telewizorem - który jest w dodatku raczej delikatnym sprzętem i nie mamy ochoty przenosić go co chwilę z miejsca na miejsce - projektor wypada zatem bardzo korzystnie. Telewizor o przekątnej 55 cali może ważyć nawet 20 kilogramów, a przy tym zajmuje sporą część pokoju. Przeciętny model projektora można zaś porównać gabarytowo na przykład z konsolą czy komputerem Media Center – jest lekki, ważąc około 3 kilogramy i można go przenosić dowolnie z pokoju do pokoju, a nawet zabierać ze sobą na przykład w podróż. To zatem bardzo wygodne rozwiązanie – tym bardziej, że urządzenie mieści się wszędzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych projektorów w przystępnych cenach!
http://ka3market.pl/category/projektory-projektory