Żarówki ledowe do domu – czy można na nich zaoszczędzić?

08-02-2018

 

Żarówki ledowe – czy można na nich zaoszczędzić?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj oświetlenia powinieneś zastosować w przedpokoju, salonie lub łazience, przeczytaj nasz artykuł. Podpowiemy Ci, które żarówki są najbardziej opłacalne. Od teraz będziesz wiedział, dlaczego zwykłe żarówki przegrywają z ledowymi. Powiemy Ci, jakie są plusy i minusy używania dwóch rodzajów oświetlenia. Będziesz wiedział, w jaki sposób możesz naprawdę zaoszczędzić. Doradzimy, co powinieneś zrobić, by dobrze oświetlić dom, ale jednocześnie nie przepłacać za prąd.

 

Oświetlenie LED

 

Rosnące rachunki za energię elektryczną wielu z nas zaskakują. Jak to możliwe, że w parę lat tak drastycznie rosną koszty prądu? Oszczędności szukamy wszędzie – wyłączamy światło, gdy wychodzimy, wyciągami wtyczki z różnych urządzeń itd. Niestety, tego typu działania to ciągle zbyt mało, by zobaczyć niższe kwoty na rachunku. Nawet jeśli – nie tylko przez wzgląd na pieniądze, ale także na ekologię – staramy się nie oświetlać domu zbyt mocno, koszty prądu i tak są bardzo duże. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Możesz mieć jasne mieszkanie i jednocześnie zadbać o portfel i naszą Matkę Ziemię. Musisz jednak przeprosić się z nowoczesnymi technologiami. Nie ma nic złego w oświetleniu nowej generacji! Oświetlenie ledowe to lek na bolączki dzisiejszego świata. Tego typu źródło światła jest nie tylko tańsze, ale przede wszystkim wspaniale się prezentuje. Jeśli poszukujesz niebanalnego oświetlenia, przeczytaj nasz artykuł.

Żarówki LED to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy lubią tradycyjne źródła światła, ale jednocześnie nie chcą zużywać wiele prądu. Dzięki tego typu żarówkom w Twoim domu będzie jasno i przytulnie, a przy okazji odczujesz znaczne oszczędności.

 

O czym należy pamiętać przy wyborze oświetlenia typu LED?

 

Pamiętaj, by przed zakupem zwrócić uwagę na temperaturę barwową diod ledowych. Jeśli chcesz uzyskać oświetlenie w chłodnych barwach, wówczas wybierz produkty w granicach 4000-4500K. Takie oświetlenie świetnie sprawdzi się np. w kuchni, gabinetach, biurach lub łazience. Ciepłe barwy światła, zbliżone do tradycyjnej żarówki, będą lepsze w salonie lub w sypialni (dają przytulny, miły efekt) – parametry tego rodzaju oświetlenia to mniej więcej 2800-3200 K.

 

Żarówki ledowe do domu

Żarówki ledowe są droższe od tradycyjnych. To żadna sensacja. Pamiętaj jednak, że wydanie większej ilości pieniędzy na początku przekłada się na żywotność oświetlenia. Żarówki LED są o wiele bardziej wytrzymałe. Tradycyjne żarówki zwykle trzeba wymieniać kilka razy w roku (oczywiście częstotliwość zależy od tego, jak długo pali się światło w konkretnym pomieszczeniu). LEDy wymieniamy o wiele rzadziej.

Ponadto zwróć uwagę na koszty zużycia prądu. Klasyczne żarówki w statystykach ujmujących kilkanaście lat są o wiele droższe niż ich nowocześniejsze odpowiedniki.

 

 

To, co odróżnia żarówki LED o klasycznych to także sposób pracy i wydatkowania energii elektrycznej. O ile żarówka 
LED zapala się od razu z maksymalną intensywnością (i nie gaśnie gwałtownie, a stopniowo), o tyle zwykła żarówka musi się rozgrzewać i łatwo gaśnie. Warto także zauważyć, że żarówki LED, kiedy kończy się ich żywotność, zaczynają słabiej świecić. Nie przepalają się tak gwałtownie jak „klasyki”. Ponadto zaletą nowoczesnych żarówek ledowych jest ich temperatura. Nie nagrzewają się, zatem nie można się nimi oparzyć.

 

Czy światło ledowe się opłaca?

 

Oczywiście! Możesz to po prostu obliczyć! Załóżmy, że w mieszkaniu jest 5 żarówek. Łatwo możesz wyliczyć, że zakup 5 przeciętnych żarówek LED o mocy 7,5 W kosztuje 174,5 zł. Jeżeli jednak kupisz 5 żarówek zwykłych o mocy 40 w zapłacisz 24,5 zł – czyli zaoszczędzisz 150 zł. Mogłoby się wydawać, że to naprawdę dużo pieniędzy. Weź jednak pod uwagę, że średnia żywotność tradycyjnej żarówki to 1 tysiąc godzin, a LED aż 15 tysięcy godzin!
Gdybyś chciał, żeby tradycyjne żarówki świeciły tak samo długo jak ledowe, musiałbyś kupić je 15 razy, czyli wydać 367,5 zł! Różnica jest więc kolosalna.

Pamiętaj także o tym, że żarówki LED zużywają o wiele mniej prądu (mniej więcej o połowę) od ich starszych odpowiedników. Możesz więc uznać, że jeśli wyszukanie idealnych żarówek LED zajmie trochę czasu, to efekt będzie jednak tego warty. Przez dłuższy okres będziesz bowiem cieszył się idealnym światłem – doskonale dobranym do wystroju mieszkania.