Czy warto kupić dziecku lokalizator GPS?

07-02-2018

 

W XXI wieku dostęp do nowych technologii znacznie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Obecnie jest dostępnych mnóstwo rozwiązań, które przyczyniają się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Dzięki nim możemy zatroszczyć się zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak również naszych dzieci. Do urządzeń, które mogą nam w tym pomóc znajdują się lokalizatory GPS. Urządzeń tych jest na rynku coraz więcej. Pojawia się jednak pytanie: czy takie urządzenie naprawdę warto kupić dla swojego dziecka?

Przyjrzyjmy się policyjnym danym na temat zaginięć w naszym kraju. Funkcjonariusze policji corocznie otrzymują kilkanaście tysięcy zgłoszeń. Spośród nich znaczną część stanowią doniesienia o zaginięciu dzieci. Pięć lat temu zaginęło 382 dzieci, które nie ukończyły jeszcze 7 roku życia. Znacznie więcej, bo aż 811 zaginionych to dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Jak więc widać problem zaginięć dzieci jest ogromny, o wiele za duży. Dzisiaj pojawiły się możliwości, które przypadkom zaginięć mogą zapobiec.

 

Lokalizator GPS dla dzieci: co to za urządzenie?

Lokalizator GPS jest niewielkim urządzeniem, które daje rodzicom możliwość zlokalizowania miejsca pobytu ich dziecka. Gadżety te dostępne są w różnych stylizacjach. Może to być zakładana na rękę opaska, niewielki breloczek, zegarek, a nawet telefon komórkowy. Urządzenie można skonfigurować tak, aby informowało rodzica o miejscu pobytu dziecka na polecenie wydane przez rodziców. Można go skonfigurować również tak, że będzie od czasu do czasu wysyłało informację o miejscu, w którym dziecko przebywa w sposób automatyczny. W tym drugim przypadku rodzic może otrzymywać wiadomość SMS, do której będzie dołączona link do Map Google.

Niektóre lokalizatory GPS mają wbudowaną funkcję dzwonienia. Wystarczy ustawić w nim kilka numerów telefonów, w razie potrzeby dziecko będzie mogło zadzwonić na jeden z wprowadzonych numerów. Funkcja dzwonienia została skonfigurowana w taki sposób, że dziecko nie może zadzwonić pod inne niż wprowadzone przez rodzica numery telefonów.

 

Czy warto kupić lokalizator dla dziecka?

To indywidualna kwestia każdego z rodziców. Z pewnością będą wśród nich tacy, którzy będą uważać, że to tylko wyrzucanie pieniędzy. Na pewno jednak nie zabraknie również i takich, którzy będą chcieli wiedzieć, gdzie ich pociecha w danym momencie przebywa. Dzięki temu dowiedzą się, czy dziecko nie wagaruje, ale mogą także sprawdzić, czy na pewno przebywa w miejscu sobie znanym i nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. Wśród lokalizatorów GPS są także modele, które umożliwiają określenie na mapie obszaru bezpiecznego dla dziecka. Jeśli znajdzie się ono poza jego granicami, rodzice natychmiast dostaną o tym informację.

Lokalizator GPS dla dziecka zapewni rodzicom większy spokój, a ich pociechom da poczucie bezpieczeństwa.